Poslednja Tula, Boris Nad

PODELI/ODŠTAMPAJ:

Poslednja Tula 




Dunji Nad


Negde u drugoj polovini IV veka stare ere, Grk Pitija, rođen u Masaliji (današnjem Marseju), preduzeo je fantastičan poduhvat: putovanje brodom na krajnji Sever Evrope. „Tamo gde više nema vode, zemlje ni neba“, zapisao je u svoj, danas izgubljeni brodski dnevnik, „već samo smeša ovih elemenata, to je mesto najzad kraj sveta“. Poslednjoj zemlji do koje je doplovio dao je ime Ultime Thule (Poslednja Tula).

Istočnjački bazar mogao se nalaziti u Bagdadu ili Maroku – ipak, on beše od materije od koje su sačinjeni naši snovi.

Sunce je stajalo u zenitu. Treperilo je nad gradom. Sirotinjske kućice od belog kamena podrhtavale su na letnjoj jari. Žega je bila omamljujuća; ublažavalo ju je more. Nevzorov produži svoju sporu šetnju, usmeravajući korake ka nevelikom trgu ispod širokih i razlistalih platana.

Tek ovde, u dubokoj senci, on oseti prijatnu svežinu. Tamnoputi trgovci polivali su vodom meki asvalt. Neugledne radnje behu nabacane bez ikakvog reda. Gužva, takođe, beše neopisiva: šarenilo robe mamilo je tuđe oči. On samo na trenutak zastade pred jednom od njih, pred onom od koje se širio opojan, aromatičan miris južnog voća: pomorandži, limunova, datula i urmi.

Potom opet nastavlja da korača, bezbrižnost koja ga u tom trenutku preplavljuje zapravo je osećanje sreće. Neki jermenski trgovac daje mu mig, pozivajući ga rukom da uđe u radnju. Poželi li to, saznaće kakve dragocenosti ima da mu ponudi. Ali, pre nego što se odluči da ga sledi, on još jedanput zastaje, sporo se prisećajući. Uspomena je davna. Ljudi i mesta su u njoj izmešani, kao u snu. Ulica kojom je upravo prošao podseća na onu koju je nekoć video u jevrejskoj četvrti u Odesi. Ipak, on zapravo stoji na obali Kaspijskog mora, u leto devetsto devete… Nevzorov je u besprekornoj uniformi gardijskog oficira. Kroz koji čas, i on će u vrevi ugledati Nataliju. Približiće mu se bezbrižnim korakom, odevena u laganu letnju haljinu i sa koketnim damskim šeširom. To je bio njihov prvi sastanak.

Zatim sledi šok buđenja koji ni sa čim ne može da se uporedi. Slike koje je još do maločas gledao počinju da se rastaču, kao da ih je zahvatio neki moćan kovitlac. Prvo što oseća, naglo otvorivši oči, jeste jak fizički bol, koji ga pogađa u sam koren očnog živca. Sunce je zaslepljujuće i reflektuje se, beskrajno, na glatkoj površini snega. Kad ponovo otvori oči, oseća kako mu se, u očnim uglovima, od naprezanja skupljaju suze. Svuda dokle pogled seže, međutim, oči sagledavaju samo uvek isti, monoton arktički pejzaž.

Tišina je sada nadnaravna. Minuti i sati u njoj lagano protiču, kao da osluškuje jednolično kapanje vode. Svaki pokušaj da promeni položaj tela okončava se bolnim neuspehom: Nevzorov je, na svom uskom sedištu, priklješten nekim nevidljivim teretom. Kao i cela njegova letelica, on gotovo da leži na bloku. Nisko, iskošeno sunce obasjava unutrašnjost pilotske kabine i svemu daje naročitu, bolnu oštrinu. Stvari su razbacane i leže u neredu – posledica havarije koju je upravo pretrpeo. Kroz prozorska stakla, već išarana ledenim cvećem, vidi se i jedno avionsko krilo – ispruženo, kao ruka, put modrog i ravnodušnog neba. Avionsko krilo je pokriveno debelim slojem leda, nakupljenog tokom dugog i iscrpljujućeg leta. Još dalje: ledeni bregovi, bela pustinja u kojoj baš ništa, nijedan pokret vetra, ne remeti tešku i gluvu tišinu.


* * *


Nikolaj Konstantinovič Nevzorov bio je pukovnik Crvene armije, pilot i plemić. Bio je i veteran Velikog rata, vojnik revolucije i vojnik kontrarevolucije, o čemu je, baš kao i svom plemstvu, govorio samo retko, sem možda u najintimnijem krugu prijatelja. (Činjenice da je nekoć pohađao Kadetsku školu u Sankt Petersburgu, da je trostruki nosilac Krsta sv. Georgija, i da se neko vreme borio pod Kolčakom, nije pominjao čak ni njima; zauzvrat, on beše i komandir eskadrona crvenih koji je prvi ušao u Odesu.)

Jednom rečju, pukovnik je u svoje vreme služio Belom Caru (tri ožiljka od kuršuma su ga podsećala na to), baš kao što je danas, s jednakom odanošću, služio Crvenog Cara, hazjajina. Kao vojnik po pozivu, kao plemić i kao Rus, služio mu je bez zadnjih misli, gledajući na svet političkih intriga s onim osećanjem s kojim se posmatra svet insekata, koji se međusobno proždiru. S one strane pometnji vremena, pukovnik je iscrtao jedan posvećeni krug: njemu je pripadala Natalija i njegove dve, skoro već odrasle kćerke. Bila je jesen 1939. godine.

Nevzorov je, međutim, imao i dve tajne strasti: na prvom mestu bila je neshvatljiva i protivurečna istorija Rusije. Počasno mesto mesto u njegovoj biblioteci zauzimali su obimni istorijski tomovi, počev od dela Karamzina, potom etnološke i istorijske studije. S istom prilježnošću s kojom se posvećivao prošlosti Rusije proučavao je i sopstveno geneaološko stablo. Nekoliko starih povelja i jedna podeblja sveska, ispisana vlastitom rukom, ispunjavale su posebnu, najskrovitiju fioku njegovog pisaćeg stola.

Tome se, u već poodmaklim godinama, pridružila i jedna nova strast: strast za polarnim putovanjima. Strast koja nije bila samo knjiška, već je, takođe, počivala i na bogatom iskustvu arktičkog pilota. Desetine letova u polarnom krugu, iznad polarnih mora i na krajnjem severu Sibira, svedočili su o tome. Izviđački letovi prilikom spasavanja preživelih iz ekspedicije zlosrećnog Nobilea, a zatim i učešće u spasavanju drugova Papanjina behu njegovi zvezdani trenuci. Oni su mu doneli i nešto nalik slavi: fotografiju objavljenu u „Pravdi“ i nekoliko inostranih magazina, te strahopoštovanje mlađih po činu.

Sve u svemu, Nevzorov je za sebe mogao da kaže da je rođen pod srećnom zvezdom. Sa pedesetak godina starosti raspolagao je iskustvom koje je dostajalo za nekoliko života. To se, najzad, ispoljavalo i u samoj fizionomiji, u oštro usečenim crtama lica. On je, zaista, na frontu a i kasnije, i sam imao takvo osećanje: da ga od opasnosti čuva nečija nevidljiva ruka.


* * *


Kažu da u smrtnoj opasnosti, u agoniji, sav svoj život sagledavamo kao predstavu u bioskopu. Nevzorov je od čitavog života video samo nekoliko sekvenci. Najpre, uspomene iz rane mladosti, kad beše samo pitomac Vojne akademije. A jedna među njima bila je i sećanje na njegov prvi let, treće godine rata. One mu, naknadno, izazvaše osećanje nostalgije.


* * *


Ispred šume pružali su se hangari od pokislih šatorskih krila. Pilot je već bio zauzeo svoje mesto; za njim je, nespretno, sledio poručnik Nevzorov. Odnekud, izdaleka, dopirala je prigušena topovska paljba; ona prestade čim mehaničari upališe motor aviona.

Brekčući, letelica se odizala od zemlje, isprva s naporom, a onda sve lakše i lakše. Podigavši se iznad polja, ona opisa jedan spori krug, a zatim se, s neočekivanom brzinom, ustremi ka šumi. Nadleteli su prva stabla tako da je izgledalo da će krilima dotaći vrhove krošnji. Mladom poručniku se ote uzvik; ugušio ga je vetar. Kada su se podigli na nekih četiri stotine metara visine, međutim, šuma postade mekani zeleni tepih koji se beskrajno odmotavao i za koji mu se činilo da ga može pomilovati rukom. Taj prvi let doneo mu je neočekivani ushit: doživljaj se mogao usporediti samo s onim što je dotad viđao u snovima.


* * *


Probudio se s jednom mišlju: slike koje je upravo video nisu bile iste one koje je, nekad, gledao sopstvenim očima. Postojalo je jedno tananije sećanje, osenčeno senkama nevidljivog sveta. Iznenadilo ga je, takođe, još nešto: to što je sunce već bilo zašlo. Na zemlju se, iznenada, spustila teška arktička noć.

Beznadežnost njegovog položaja, jasnoća s kojom ju je odjednom sagledao, ipak mu nije izazvala navalu panike. Poslati radio-poruku, vapaj za pomoć, učini mu se besmislenim. Ali, radio aparat beše jedina veza koja ga je još vezivala za svet ljudi: pod prstima, on se oglasi pucketanjem koje je dopiralo iz samog etera.

Ovde, u eteru, u kome je, isprva jedva primetno, počinjala da iskri polarna svetlost, ni usamljenost više nije bila tako bolna. On je dugo mislio na velike polarne putnike, Osvajače Pola: znani i neznani, živi i mrtvi, oni su činili jedno tajno bratstvo. Svi su oni pripadali Hiperboreji.

Potom se polarna svetlost razbukta kao požar preko nebeskog svoda. Ta svetlost – srebrna, rumena, zelena i plava – i nalik na muziku s prigušenih žica, bila je lepa kao obećanje buduće sreće.


Boris Nad

KOMENTARI

Name

A Rússia atravessa o Rubicão ou o Nascimento de um Novo Mundo,1,Agarta,2,Alexander Dugin,1,Almanah Književna fantastika 2015,1,America,1,Amerika,1,An interview with Boris Nad,3,Androgin,1,Annunciation of America,1,Anthem (Blood),1,Antihrist,1,Apology,1,Argonauti,1,Arhija i Anarhija,1,Aristokratski pogled na svet Borisa Nada,1,Atlantida,1,Atlantis,1,Bagdad,1,Baghdad,1,Bajke o EU fondovima su na nivou primitivnog kulta,1,Balkan,1,Battlefield,1,Being Beauteos,1,Belo ostrvo,1,Blagovest Amerike,1,Bojno polje,1,Boris Nad,162,Boris Nad: Russian Crossing of The Rubicon or the Birth of a New World,1,Call for Papers,1,City of Gods,1,City of Gods 2,1,Co stanie się na Ukrainie w najbliższych dniach i miesiącach?,1,Čuda i mimo mita,1,Dan bogova,1,Đavolje kule,1,Day of the Gods,1,Devet svetova,1,Divlji lov,1,Dragoš Kalajić,1,English,45,Esej,56,Eurasia Movement Interviews Boris Nad on Novorossiya,1,Eurasian Artists Association: The IVth Revolution!,1,European Union against Europe,1,Evroazija,1,Ezoterizam u Dantea,1,Filip Rogović,1,French,1,German,8,Gog i Magog,1,Grad bogova,1,Greek,1,Hiperborejci,2,Hoće li "Ukrajinsko proleće" da preraste u "Rusko proleće",1,Hyperboreans,1,Ideja centra,1,Imperium Ultimum,1,Interregnum,1,Interview,4,Interview with Boris Nad,1,Intervju,15,Iran,3,Islamska država je jurišni odred SAD,1,Istinska Turska pripada Evroaziji,1,Istok,1,Istok i Zapad,1,Itaka,1,Ithaca,1,Između Mora i Zemlje,1,James Porazzo,1,Jezik Indoevropljana,1,Joaquin Flores / The return of Myth,1,Knjiga,5,Komentar Nemih Bogova,1,Koren liberalnog zla u crkvenom raskolu,1,Kraj noći,1,Kraljevstvo noći,1,Kritika,10,Lavovi s Kalemegdana,1,Leonid Savin,1,Lions from Kalemegdan,1,Ljubav nestvarnih,1,Ljubiša Jovanović,1,Lobo,1,Maksimilijan Rupert Ditrih Sikorski,1,Manifesto for the Eurasian Artists Association,1,Mitovi o Hiperboreji,1,Mitska Amerika,1,Moloh,1,Momčilo Selić,2,Moskva može strpljivo da čeka rasplet s prstom na obaraču,1,Mračni oblaci nad Evropom,1,Music,1,Muzika,2,Muzika i glasovi I,1,Muzika i glasovi II,1,Mythical America,1,Myths about Hyperborea,1,na braniku Evrope,1,Na Krajini,1,Napomena,1,Napomena uz "Gozbu",1,New Antaios Journal,1,Nicholas Diak,1,Nikola Velimirović,1,Nostalgija za Tulom u doba mašina,1,Nova knjiga: Hiperborejci,1,Novi Nojev kovčeg,1,O mito de Atlântida,1,O Retorno do Mito,1,O Skitima,1,O tradiciji,1,O tradiciji drugi deo,1,Oblivion and Discourse of Being,1,Odin,2,Onostrana Indija,1,Open Revolt,1,Ovo su dveri Agarte,1,Pannonia,1,Panonija,1,Periodika,1,Planeta Titan,1,Planeta Titan / Crno Sunce,1,Poezija,5,Polish,1,Posle Gutenberga,1,Poslednja Tula,1,Poslednji vuk,1,Postapokalipsa,1,Povest o Agarti,1,Povratak mita,2,Predgovor,1,Proza,30,prvi deo,1,Questing Beast,1,Raspad Ukrajine (Rusije),1,Rat za kraj sveta,1,Razgovor s učenim lamom,1,Rim i Kartagina,1,Ruski prelazak Rubikona ili rađanje novog sveta,1,Russian,5,SAD su teroristička država,1,Sailing To Itaca,1,Sakralna istorija,1,Simboli Hiperboreje,1,Slowakian,1,Spanish,5,Šta će se narednih dana i meseci dešavati u Ukrajini,1,Stevan Bošnjak,1,Stoleće titana,1,Strategija anakonde i američki globalni haos,1,Sveta tajna rata,1,Tamno bratstvo,1,Tehnokratija,1,The Different Ways,1,The East and the West,1,The Fourth Political Theory,1,The Fourth Political Theory: Serbian vision,1,The multipolar world,1,The Return of Myth,1,Three chronicles (One dream / Odin / Achilles),1,Through the Door of History,1,TSIDMZ,3,TSIDMZ – Ungern von Sternberg Khan,1,Turkish revolution. An interview with Boris Nad,1,U danima kuge,1,U zemljama besmrtnika,1,Ukleti brod,1,Ukrajina je u ratu,1,Uranska tradicija,1,Varvarska Skitija,1,Vavilon,1,Vavilonska kula,1,Video,2,Vuk,1,War Song,1,We are Witnessing a Deep Crisis in the Model that is Offered by the EU and USA,1,We must drive out the merchants from the temple,1,Wild Hunt,1,Wolf,1,Zaborav i govor bića,1,Zamak,1,Zamak Grala,1,Završna bitka,1,Zlatno runo,1,Zmajeve kosti,1,Η επιστροφή του Μύθου,1,Америка,1,Возвращение мифа,1,Война для конца мира,1,Интервью,2,
ltr
item
ARKTOGEJA: Poslednja Tula, Boris Nad
Poslednja Tula, Boris Nad
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiwR-wcs78fUylfzViQ62Sx1WXNHFct2lvaGtmXx_EFPTJSC5bfQbKgTODOuNals92D9l0kVi7w4tnrmrNrFKG9-io-HAlaQXTryDLHTTxhkOD4R9kalBYRCq8hBj0tmPJ4PxENmZZoX7E/s640/ultima_thule_by_marcelabolivar-doqgjk.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiwR-wcs78fUylfzViQ62Sx1WXNHFct2lvaGtmXx_EFPTJSC5bfQbKgTODOuNals92D9l0kVi7w4tnrmrNrFKG9-io-HAlaQXTryDLHTTxhkOD4R9kalBYRCq8hBj0tmPJ4PxENmZZoX7E/s72-c/ultima_thule_by_marcelabolivar-doqgjk.jpg
ARKTOGEJA
https://arktogeja.blogspot.com/2013/05/posledanja-tula-boris-nad.html
https://arktogeja.blogspot.com/
https://arktogeja.blogspot.com/
https://arktogeja.blogspot.com/2013/05/posledanja-tula-boris-nad.html
true
3991172695466286618
UTF-8
Svi postovi su učitani Nije pronađen nijedan post VIDI SVE Pročitaj više Odgovori Prekini odgovor Obriši By Početna Strane POSTOVI Vidi sve Preporučeni sadržaji OZNAKA ARHIVA PRETRAGA SVI POSTOVI Nije pronađen nijedan post koji odgovara vašem upitu Vrati nazad Nedelja Ponedeljak Utorak Sreda Četvrtak Petak Subota Ned Pon Uto Sre Čet Pet Sub Januar Februar Mart April Maj Juni Juli Avgust Septembar Oktobar Novembar Decembar Jan Feb Mar Apr Maj Jun Jul Avg Sep Okt Nov Dec upravo sada 1 minut ranije $$1$$ minuta ranije 1 sat ranije $$1$$ sata/sati ranije Juče $$1$$ rana ranije $$1$$ sedmica ranije više od 5 sedmica ranije Pratioci Prati THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy